Menu Zamknij

Dobra recepta on line? Nie daj się oszukać.

W sieci pojawiło się ostatnio wiele stron internetowych oferujących wypisanie recepty – często bez konsultacji lekarskiej, a tylko po wypełnieniu mniej lub bardziej obszernego formularza.

Bez problemu można na nich uzyskać receptę na leki podstawowe lub przeznaczoną na przedłużenie terapii przewlekłej. Nie są – co oczywiste – przepisywane leki psychotropowe, nasenne, czy uzależniające. Wszystkie inne leki są do uzyskania wg decyzji lekarza prowadzącego dany serwis lub zatrudnionego przez takowy.

I w tym ostatnim punkcie pojawił się problem – ogromna ilość osób skarży się, że otrzymuje odmowę na wypisanie recepty, jednak nie otrzymuje zwrotu pieniędzy za usługę, np. w serwisie dobra-recepta.pl lub serwisach bliźniaczych. Ten specyficzny rodzaj wyłudzenia ujęty jest w regulaminie, który automatycznie akceptowany jest przez klienta/pacjenta w chwili dokonywania płatności – prawnie więc opłata „za nic” jest nie do podważenia. Niektóre serwisy internetowe zaznaczają bowiem, że nie zwrócą opłaty za usługę nawet jeśli wnioskowany lek nie znajduje się na liście niewypisywanych, a po prostu lekarz z jakichkolwiek powodów uzna, że brak wskazań do przepisania leku pacjentowi.

Tego typu oszustwo należy do grupy oszustw typu: „czytaj regulamin”. To, że tego typu naciąganie klienta stosują firmy w rodzaju „kup garnki za 3 tysiące”, czy firmy obsługujące niektóre parkingi, znamy od lat. Jednak stosowanie podobnych metod przez ludzi należących do zawodu zaufania publicznego, jakimi są lekarze, budzi poważny niesmak.

Jest to, niestety, kolejny dowód na to, że źle się dzieje w zawodzie medycznym, co opisaliśmy już w artykule: Upadek medycyny. Coraz więcej lekarzy bez podstawowej wiedzy i kwalifikacji etycznych.

 

3 komentarze

Dodaj komentarz