Home » Kryminalne » Fałszywe maile. Nie otwieraj załączników z „e-fakturą”.

Fałszywe maile. Nie otwieraj załączników z „e-fakturą”.

Na poważne problemy mogą narazić się osoby, które zdecydują się otworzyć załącznik z maila przysłanego przez oszustów. Metody podrzucania niebezpiecznych wirusów stały się coraz bardziej wyrafinowane i wzbudzające zaufanie.

Oto przykład maila, który zawiera rzekomo fakturę z nadpłatą. W rzeczywistości w środku spakowanego pliku znajduje się plik wykonywalny scr, który instaluje wirusa na naszym komputerze. Może jednak się zdarzyć, że w pliku rar lub zip znajduje się link do strony instalującej nam samoczynnie wirusa komputerowego, lub plik pdf, który jednak nie jest realnym plikiem pdf – jego otwarcie również zagraża nam kradzieżą danych z komputera lub docelowo włamaniem się na nasze konto bankowe.

Pod żadnym pozorem nie należy więc otwierać tego typu plików, nawet jeśli pochodzą od znanej nam firmy. W przypadku, który prezentujemy, mail od razu budzi podejrzenie, ponieważ wygląda dziwnie – nie można zidentyfikować, od kogo otrzymaliśmy „rozliczenie”.
Nawet jednak, jeśli mail wysłany jest wraz z logo firmy – operatora komórkowego lub telewizyjnego, czy dostawcy gazu lub prądu – nie wolno otwierać żadnego załącznika, jeśli wysyłka takiego załącznika nie została wcześniej ustalona z nadawcą. Warto też sprawdzić adres mailowy nadawcy, czy wysłano go ze znanej domeny internetowej. Choć nie decyduje to, niestety, o autentyczności maila – oszuści potrafią też spowodować wyświetlanie się fałszywego adresu nadawcy.

(1.09.2014)

Podziel się na:
 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • email
 • PDF

18 komentarzy dotyczących Fałszywe maile. Nie otwieraj załączników z „e-fakturą”.

 1. kiedytosieskończy

  Załącznik o nazwie faktura.pdf.rar a w środku zawartość chroniona hasłem, hasło podane w treści maila. Zawartość archiwum rar-a o rozszerzeniu .scr – wirus! A co do nadawcy… ktoś rozsyła te maile w imieniu jednej firmy ubezpieczenioweji. Treść maila: Witam. Tak, zgadza się. Przepraszam za zwłokę. Prosimy o sprawdzenie, czy poprawnie wysłaliśmy zaległą płatność oraz o informację, kiedy zostanie zaksięgowana. W załączniku znajduje się komplet dokumentów, hasło do archiwum to: faktura.

  Pozdrawiam!

  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 2. Dostałem dzisiaj meila niby od firmy transportowej SzerszenTrans z załącznikem spakowanym rar-em i hasłem do archiwum: faktura.

  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 3. Czy to mozna gdzieś zgłaszać???! Ja już mam dość tego typu maili. Dzis otrzymałam dwa od ALINA HAJDUK, w zeszłym tygodniu od innej Pani, W kolejnym jeszcze równiez od firmy transportowej. W końcu mam ochote to zgłosić gdzies !

  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 4. Otrzymałam maile 11.03.2015 i 12.03.2015, jeden od Moniki Wisniewskiej a drugi od Wioletty Podolskiej, oba o tresci:”Witam, w zwiazku z nasza rozmowa telefoniczna przesylam zalegla fakture do oplacenia.Plik zabezpieczony jest haslem. Haslo do pliku to faktura. Pozdrawiam glowna ksiegowa Monika Wisniewska.” W załączniku faktura spakowana z hasłem do otwarcia. Uwaga, zidentyfikowałam ten plik jako wygaszacz, nie wiem co to znaczy ale trzeba uważać. Program antywirusowy nie wykrył zagrożenia (skanowałam plik). Na wszelki wypadek wyrzuciłam to z komputera. Pliku nie otwierałam to nie wiem co tam było.
  Mam już dość takich maili, co z tym robić? Na razie zablokowałam nadawców, ale oni mnożą się jak bakterie.

  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: +1 (from 1 vote)
  • Pani Małgorzato, dostałam dokładnie takiego samego maila dziś ,co Pani. Dokładnie taka sama treść, tylko inny nadawca (Anna Nowak Księgowość). To jest na pewno spam i oszustwo, z nikim nie rozmawiałam,itd. Zastanawiam się tylko,czy po prostu należy tego nie otwierać i zignorować , czy gdzieś to zgłosić? Bo może ci oszuści wysyłają nam jakieś faktury nie chodzi tylko o wirusa, ale o wyłudzanie pieniędzy i to w dłuższej perspektywie czasu???

   VA:F [1.9.20_1166]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 5. Dziś dostałam maila o treści: „Czesc, Przesylam fakture. Prosze o zaplate. To jest ulotka opisujaca narzedzia z gabloty wystawienniczej. Pozdrawiam, Erma Albert Specjalista ds. Komunikacji Marketingowej ” w tytule numer faktury. W załączniku plik w formacie word. Nie otwieram tego i ostrzegam innych. Pozdrawiam

  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Dziś dostałam dokładnie takiego samego mail i jeszcze jednego z jakąś zbiorczą fakturą. Oba z załącznikami w formacie doc. Antywirus nie znalazł zagrożenia, ale i tak od razu wyrzuciłam to z kompa.

   VA:F [1.9.20_1166]
   Rating: +1 (from 1 vote)
 6. ja mam tez do zaplaty rzekomo 5600 za zawodnikow dobry zart antywirus zaraz sie zameldowali wyrzucil to dziadostwo

  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 7. ja też dzisiaj dostałammaila od flindersial@subsultoriousq.r-bank.biz o treści „Dzien dobry, Bardzo prosze o zaplacenie naszej fakturki nr 01/2015 na kwote 03785,00 zl ( wpisowe zawodników.) Pozdrawiam, Sallie Hess” oraz w załączniku plik informacja_176891.scr
  (43 KB)

  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Dostałem to samo dzisiaj o 15:20, tylko kwota inna

   VA:F [1.9.20_1166]
   Rating: 0 (from 0 votes)
  • Ja też dostałem dziś to dziadostwo. Akurat zajmuję się sportem, ale żadnych zawodników nie zapisywałem na zawody!

   VA:F [1.9.20_1166]
   Rating: 0 (from 0 votes)
  • ja też dostałam takiego mila do zapłaty a nawet dwa maile, na kwoty koło 50tyś złotych. Czy ktos wie co z tym zrobic dalej czt to zostawić bez odzewu?

   VA:F [1.9.20_1166]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 8. ja także tylko na kwotę ponad 70 tys

  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 9. Podaję nową formę w/w maili z pdf.rar, dostałem ten mail 31.08.2015r.:

  W zwiazku z brakiem kontaktu z Panstwa strony przekazuje akt oskarzenia,
  prosze o zapoznanie sie, haslo: pozew

  Termin rozprawy otrzymacie poczta.

  Pozdrawiam


  Roman Galecki
  Kancelaria Radcow Prawnych
  Korwina 11
  00-050 Warszawa

  w załączniku: sygn_akt_IIIK_8_3.pdf.rar (96,61 kB)

  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 10. To juz jest kurwa przegiecie, sprawa wyladowala w sadzie, w zalaczniku akt
  oskarzenia przeciwko Panu, haslo: reklamacja

  NIE POZDRAWIAM

  P.Golinski
  Keye.pl i plik do otwarcia Rar z z Paweł Goliński,admin@keye.pl z 28 sierpnia 2015 godzina 11.36 w załączniku plik do otwarcia Rar z jakimś niby aktem oskarżenia

  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 11. Witam tez dostalam e maila z pogrozkami do Sadu a nie wiem o co chodzi gdzie to zglosic?

  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 12. A co jeśli wypakowałem archiwum rar, ale nie otworzyłem pliku? Późno, bo późno ale zaczął mi śmierdzieć (otwierałem w pracy gdzie podobne maile są codziennością)
  Też mnie zaraziło? Działam już na tym sprzęcie kilka miesięcy i odpukać, nic się jeszcze nie stało.

  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 13. Ten sam problem. Otrzymałam email że mam do zapłaty jakieś faktury…. 😈 faktury w załączniku rar. Nie otworzyłam…lecz odpisalam o co chodzi..

  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.